Општина Сарај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Оваа статија се однесува на скопската општина Сарај. За селото Сарај во општина Босилово, видете Сарај (Босилово).

Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Општина Сарај

Map of Saraj Municipality, Macedonia.svg

Знаме на Општина Сарај Грб на Општина Сарај
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Скопје
Површина 229,06 км²
Демографија
Население 35.408 жители
- проценка од 31.12.2012 39.510 жители
Густина на население 154,58 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Беким Мурати
Совет 19 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште Општина Сарај 1000 Скопје
Телефон 02 2057-996, 02 2057-990
Портал Службен портал
Е-пошта е-пошта
Карта на општина Сарај со селските атари.
Демографска карта на општина Сарај со селските атари.

Општина Сарај е скопска општина. Моментален градоначалник е Беким Мурати.[1] Општината не е дел од град Скопје, и е рурална општина.


Географиja[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]