Општина Желино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Општина Желиноопштина во Западна Македонија. Центар на општината е селото Желино.Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Желино

Map of Želino Municipality.svg

Знаме на Општина Желино Грб на Општина Желино
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Село Желино
Површина 201,04 км²
Демографија
Население 24.390 жители
- проценка од 31.12.2012 27.218 жители
Густина на население 121,32 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Фатмир Изаири[1]
Совет 19 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште Општина Желино 1226 Желино
Карта на општина Желино со селските атари.
Демографска карта на општина Желино со селските атари.

Географиja[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]