Општина Чаир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Општина Чаир

Map of Čair Municipality, Macedonia.svg

Знаме на Општина Чаир Грб на Општина Чаир
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Населба Чаир
Површина 3,52 км²
Демографија
Население 64.823 жители
Густина на население 18.415,63 жит/км²
Локална управа
Градоначалник Изет Меџити
Совет 27 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште Босна и Херцеговина б.б. 1000 Скопје
Телефон 02 2616-860, 02 2616-861
Факс 02 2616-867
Портал Службен портал

Општина Чаир (албански: Komuna e Çairit) — општина во состав на Град Скопје и најмалата општина во Република Македонија.

Географиja[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Вкупниот број на население во рамките на Општина Чаир според пописот во 2002 година е 64.773 жители, или 3,2% од целокупниот број на жители на Република Македонија. Имајќи предвид дека територијата на општината е 3,52 km², произлегува дека густината на населеност е 18.400 жители на еден квадратен километар, густина која можеби е најголема во Европа.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Совет на Општина Чаир во периодот од 2013-2017:
  ДПТМ (2)
  СДСМ (2)
  ДУИ (13)
  ДПА (5)

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]