Општина Неготино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Неготино

Map of Negotino Municipality.svg

Знаме на Општина Неготино Грб на Општина Неготино
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Неготино
Површина 426,46 км²
Демографија
Население 19.212 жители
- проценка од 31.12.2012 19.414 жители
Густина на население 45,05 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Ванчо Апостолов
Совет 15 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште Општина Неготино 1440 Неготино
Телефон Општина 043/361 045
Факс 043/361 933
Портал Службен портал
Карта на Општина Неготино со селските атари.
Демографска карта на Општина Неготино со селските атари.

Општина Неготино е општина во централинот дел на Република Македонија. Центар на општината е градот Неготино.

Географиja[уреди | уреди извор]

Општината граничи со Општина Штип на север, Општина Конче и Општина Демир Капија на исток, Општина Градско и Општина Росоман на запад, и Општина Кавадарци на југ.

Историja[уреди | уреди извор]

На територијата на општината имало пет сега непостоечки села: Вардар Чифлик, Кара Синанли, Кара Хоџали, Кукуричани и Чешмедере.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]