Курија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Курија
Курија се наоѓа во Македонија
Курија (Македонија)
Координати 41°31′35″ СГШ 22°00′50″ ИГД / 
Општина Општина Неготино
Портал Курија
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“

Курија е село во Општина Неготино, по Вардарската долина во близина на Неготино се наоѓа селото Курија. На двете страни од реката Луда Мара распослани 80-тина куќи, а во околината богато земјиште на кое се одгледуваат разни земјоделски култури. До селото се доаѓа по асвалтен пат од Неготино или преку Градско на надвозникот кај Kукуричани низ Гоцевата шума по асвалтен пат во должина од 3 километри.Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]