Општина Берово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Берово

Map of Berovo Municipality.svg

Знаме на Општина Берово Грб на Општина Берово
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Берово
Површина 598,07 км²
Демографија
Население 13 941 жители
- проценка од 31.12.2012 13,181 жители
Густина на население 23,31 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Драги Наџински
Совет 15 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште Општина Берово 2330 Берово
Телефон 033 471-057, 033 471-246
Факс 033 471-026
Портал Службен портал
Карта на општина Берово со селските атари.
Демографска карта на општина Берово со селските атари.

Општина Беровоопштина во Источна Македонија. Центар на општината е градот Берово.Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

13 941 жители - проценка од 31.12.2011 13,303 жители Густина на население 23,31 жит/км² Населени места 9

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

ФК Малеш (Берово) РК Малеш (Берово)

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]