Општина Врапчиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Општина Врапчиштеопштина во Западна Македонија. Центар на општината е Врапчиште.Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Врапчиште

Map of Vrapčište Municipality.svg

Знаме на Општина Врапчиште Грб на Општина Врапчиште
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Село Врапчиште
Површина 157,98 км²
Демографија
Население 25.399 жители
- проценка од 31.12.2012 27.182 жители
Густина на население 160,77 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Бајрам Кадрија
Совет 19 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште Општина Врапчиште 1238 Врапчиште
Телефон 042 332-229, 042 332-296, 042 332-378
Портал Службен портал
Карта на општина Врапчиште со селските атари.
Демографска карта на општина Врапчиште со селските атари.

Географиja[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]