Општина Студеничани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Општина Студеничани е општина во Северна Македонија. Центар на општината е селото Студеничани.Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Студеничани

Map of Studeničani Municipality.svg

Знаме на Општина Студеничани Грб на Општина Студеничани
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Село Студеничани
Површина 276,16 км²
Демографија
Население 17.246 жители
- проценка од 31.12.2011 20.252 жители
Густина на население 62,45 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Азем Садику
Совет 15 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште Општина Студеничани 1052 Студеничани
Карта на Општина Студеничани со селските атари.
Демографска карта на Општина Студеничани со селските атари.

Географиja[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]