Општина Долнени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Долнени

Map of Dolneni Municipality.svg

Знаме на Општина Долнени Грб на Општина Долнени
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Село Долнени
Површина 412,43 км²
Демографија
Население 13.568 жители
- проценка од 31.12.2012 13.934 жители
Густина на население 32,90 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Боше Милошески
Совет 15 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште Општина Долнени 7504 Долнени
Телефон 048 453-210
Портал Службен портал
Карта на општина Долнени со селските атари.
Демографска карта на општина Долнени со селските атари.

Општина Долнениопштина во Западна Македонија. Центар на општината е селото Долнени.

Географиja[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 год., во Општина Долнени живееле 13.805 жители.[1]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]