Општина Јегуновце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Општина Јегуновце

Map of Jegunovce Municipality.svg

Знаме на Општина Јегуновце Грб на Општина Јегуновце
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Село Јегуновце
Површина 176,93 км²
Демографија
Население 10.790 жители
- проценка од 31.12.2012 10.806 жители
Густина на население 60,98 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Тони Коцески
Претседател Ванчо Несторовски
Совет 15 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште Општина Јегуновце, 1215 Јегуновце
Телефон 044 397-766
Портал Службен портал
Карта на општина Јегуновце со селските атари.
Демографска карта на општина Јегуновце со селските атари.

Општина Јегуновце (албански: Komuna e Jegunovcit) — општина во Западна Македонија. Центар на општината е селото Јегуновце. Со новата територијална поделба на Република Македонија од 2005 година кон поранешната општина Јегуновце се припојува и општина Вратница.

Географиja[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, во општината имало 5.963 Македонци (55.26%), 4.652 Албанци (43.11%), 109 Срби (1.00%), 41 Роми (0.37%) и други.[1]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

  • Cпорт: Ф.К. „Југохром“
  • Култура: Културно Уметничко Друштво „Извор“ од Јегуновце

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општина Јегуновце, Демографија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]