Општина Росоман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Општина Росоман

Map of Rosoman Municipality.svg

Знаме на Општина Росоман Грб на Општина Росоман
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Росоман
Површина 132,9 км²
Демографија
Население 4.141 жители
- проценка од 31.12.2012 4.080 жители
Густина на население 31,16 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Стојанче Лазов
Совет 9 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште Пролетерска 1-А 1422 Росоман
Телефон 043 441-331
Карта на Општина Росоман со селските атари.
Демографска карта на Општина Росоман со селските атари.

Општина Росоманопштина во централниот дел на Република Македонија. Центар на општината е селото Росоман.Географиja[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Во Росоман има еден фудбалски клуб, „ФК Росоман 83“, којшто се натпреварува во Третата македонска лига.

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]