Општина Охрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Охрид

Map of Ohrid Municipality.svg

Знаме на Општина Охрид Грб на Општина Охрид
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Охрид
Површина 389,93 км²
Демографија
Население 55.749 жители
- проценка од 31.12.2012 53.006 жители
Густина на население 142,97 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Никола Бакрачески
Контактни податоци
Адреса на седиште Димитар Влахов 52 6000 Охрид
Портал Службен портал
Карта на Општина Охрид со селските атари.
Демографска карта на Општина Охрид со селските атари.
Природно и културно наследство на Охридскиот регион*
Светско наследство на УНЕСКО

Црквата „Св. Јован Канео“ над езерото.
Држава Република Македонија
Тип Културно и природно
Критериуми i, iii, iv, vii
Навод 99
Регион** Европа и Северна Америка
Записно минато
Запис 1979  (3-то заседание)
Продолжетоци 1980
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Општина Охридопштина во Западна Македонија. Центар на општината е градот Охрид.


Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 година, во Општина Охрид живеат 55.749 жители, од коишто Македонци: 47344 (85%), Албанци: 2962 (5,3%), Турци: 2268 (4%), Власи: 323 (0.5 %), Роми: 69 (0,1%), Срби: 366 (0,6%), други: 2388 (4,2%) [1].

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Извори[уреди]

  1. Општина Охрид - Основни статистички податоци

Надворешни врски[уреди]