Општина Петровец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Петровец

Map of Petrovec Municipality.svg

Знаме на Општина Петровец Грб на Општина Петровец
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Петровец
Површина 201,93 км²
Демографија
Население 8.255 жители
- проценка од 31.12.2012 8.875 жители
Густина на население 40,88 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Борче Митевски
Совет 11 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште Општина Петровец 1043 Петровец
Телефон 022562239
Портал Службен портал
Карта на Општина Петровец со селските атари.
Демографска карта на Општина Петровец со селските атари.

Општина Петровецопштина во Скопскиот регион. Административен центар е селото Петровец.

Географиja и местоположба[уреди]

Општината се наоѓа во југоисточниот дел на Скопската Котлина и непосредно припаѓа на долното сливно подрачје помеѓу реката Вардар и реката Пчиња. Во западниот дел, десно се наоѓа рамништето на Скопското Поле, додека на левата страна од реката, покрај нејзината алувијална рамнина спрема отовичкото подрачје, се издига ридско земјиште како просторен дел, познат под името Катлановски Рид. Низ општината поминува регионалниот пат П-103 којшто води од Скопје до Катланово.

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Совет на Општина Петровец во периодот од 2013-2017:
  СДСМ (3)
  ДПА (1)
  Независни (1)

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

ФК Петровец

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]