Петровец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оваа статија е за селото Петровец. За аеродромот, видете Аеродром Александар Велики.
Петровец
Petrovec village.JPG

Село Петровец

Петровец се наоѓа во Македонија
Петровец (Македонија)
Координати 41°56′20″ СГШ 21°36′54″ ИГД / 
Регион Скопска Блатија
Општина Општина Петровец
Население 2659 жит.
Надм. височина 225 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“

Петровец е село во Општина Петровец, во околината на град Скопје.Географиja и местоположба[уреди]

Аеродромот Александар Велики

Петровец се наоѓа 13 km југоисточно од Скопје, во источниот дел на Скопската котлина, во областа Блатија, од левата страна на магистралниот пат Скопје-Велес.

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 година, селото Петровец брои 2659 жители, од кои:

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Црквата „Св. Ѓорѓи“ во Петровец

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

ФК Петровец

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]