12 април

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< април >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

12 април е 102-иот ден во годината според григоријанскиот календар (103-и во престапна година). Остануваат 263 денови до крајот на годината.

Настани:

467  Антемиј станал римски цар.
1204  Крстоносците го освоиле и опустошиле Константинопол.
1557  Бил основан градот Куенка во денешен Еквадор.
1606  Создадено официјално знамето на Обединетото Кралство.
1633  Започнува процесот на инквизиција против Галилео Галилеј.
1861  Започнала Американската граѓанска војна со нападот на силите на Конфедерацијата на Форт Сумтер во Јужна Каролина.
1877  Обединетото Кралство ја припоило Јужна Африка.
1903  Меѓу железничката станица во Истборн и градчето Мидс, во англиската грофовија Сасекс, воведена е првата редовна автобуска линија во светот.
1917  Прва светска војна: Канада победила во битката кај Вими против Германија.
1935  Прв лет на Бристолската авиокомпанија.
1945  Дотогашниот потпретседател Хари Труман станал претседател на САД, откако претседателот Франклин Рузвелт починал додека бил на функција.
1961  СССР го лансирале во орбита околу Земјата вселенскиот брод „Восток 1“ во кој се наоѓал првиот човек во вселената: 27-годишниот космонаут Јуриј Алексеевич Гагарин.
1966  Американските авиони првпат ја бомбардираа територијата на ДР Виетнам, со што почна ескалацијата на војната во Индокина.
1981  Првиот лет на првото повеќекратно-употребливо и пилотирано вселенско летало „Колумбија“ на НАСА.
1992  Отворен е забавниот парк „Дизниленд Париз“ — прв во Европа.

Родени:

570  Мухамедпророк и верски водач, основач на исламот.
1484  Антонио да Сангало Помладиот — важен италијански архитект од времето на Ренесансата.
1577  Кристијан IV — дански крал.
1748  Антоан Лоран де Жисје — француски ботаничар, класификатор на цветните растенија.
1823  Александар Островски — руски драматург.
1839  Николај Пржевалски — руски истражувач.
1851  Едвард Волтер Маундер — англиски астроном .
1852  Фердинанд фон Линдеман — германски математичар.
1866  Викторија Прускапруска принцеза
1851  Едвард Волтер Маундер — англиски астроном .
1871  Јоанис Метаксас — грчки фашист и диктатор.
1921  Сократ Маркилов — македонски борец.
1961  Лиза Џерард — австралиска пејачка.
1971  Шенон Доерти — американска актерка.
1986  Блерим Џемаили — швајцарски фудбалер со македонско потекло.

Починале:

1555  Хуана I Кастилјска — кралица на Кастилја и Леон.
1817  Шарл Месје — славен француски астроном, автор на Месјеовиот каталог.
1945  Франклин Делано Рузвелт — претседател на САД, кој на должноста беше избран четири пати.
1977  Михо Чакеља — македонски архитект.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември