1 април

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< април >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

1 април е 91-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (92-и во престапна година). Остануваат 274 денови до крајот на годината.

Настани:

Споменик на Јустинијан I на плоштадот „Македонија“ во Скопје.
Мануел Валс во 2012 г.
527  Византискиот цар Јустин I го именувал својот внук Јустинијан I за совладетел и наследник на престолот.
1826  Семјуел Мори го патентирал моторот со внатрешно согорување.
1951  Формиран е Архивот на Македонија — Ден на архивистите на Македонија.
1976  Стив Џобс и Стив Возњак ја го основаат претпријатието „Епл“ (Apple).
2001  Холандија станала првата земја во светот што го озаконила истополови бракови.
2001  Поранешниот претседател на Сојузна Република Југославија Слободан Милошевиќ се предал на специјалната полиција за да одговара за обвиненијата за воени злосторства пред меѓународниот трибунал во Хаг.
2002  Холандија станала првата земја што ја легализирала евтаназијата.
2014  Мануел Валс е назначен за премиер на Франција.

Родени:

Милан Кундера во 1980 г.
Брија-Саварен
Ајмар Зубелдија на Тур де Франс 2013
1578  Вилијам Харви — англиски доктор, познат по опишување на крвотокот
1755  Жан Антелм Брија-Саваренфранцуски гастроном и писател.
1815  Ото фон Бизмарк — прв канцелар на обединета Германија во 1871 година.
1868  Едмонд Ростан — француски неороматичарски поет и драмски писател.
1873  Сергеј Василевич Рахманинов — руски композитор, пијанист и диригент.
1908  Абрахам Маслов — американски психолог
1924  Миодраг Петровиќ - Чкаља — српски актер и комичар.
1927  Ференц Пушкаш — унгарски фудбалер.
1929  Милан Кундера — чешки писател.
1932  Деби Рејнолдс — американска актерка.
1938  Али Мекгроу — американска актерка.
1940  Вангари Матај — еколог.
1941  Семјуел Дилејни — американски писател на научна фантастика.
1953  Бери Соненфелд — американски режисер.
1977  Ајмар Зубелдија — шпански велосипедист.

Починале:

1917  Скот Џоплин — истакнат американски композитор, наречен „Крал на регтајмот

Празници:

Поставка на Копенхашкото метро по повод Денот на шегата во 2001 г.
Светски ден на шегата
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември

наслов на врска