21 април

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< април >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

21 април е 111-иот ден во годината според григоријанскиот календар (112-и во престапна година). Остануваат 254 денови до крајот на годината.

Настани:

753 п.н.е.  Според преданието, Ромул и Рем го основале градот Рим.
1836  Војската на Тексас под водство на Сем Хјустон ги победила мексиканските сили на генералот Антонио Лопез де Санта Ана во решавачката битка на Тексашката револуција.
1944  Жените во Франција добиле право на глас.
1918  Прва светска војна — германскиот воен пилот Манфред фон Рихтхофен познат како Црвениот барон е погоден и убиен во небесна битка над Во на Сома, Франција.
1946  Во Скопје е изведена првата премиера на Куклената секција при Македонскиот народен театар. Тоа беше претставата „Силјан Штркот“, според истоимената народна приказна.
1956  Елвис Присли за прв пат е на прво место на топ-листите.
1967  Неколку дена пред општите избори во Грција, полковникот Јоргос Пападопулос спровел државен преврат со кој воспоставил воен режим во земјата кој траел следните 7 години.
1994  Во населбата Драчево, кај Скопје е предадена во употреба земската сателитска станица за директна телекомуникациона врска меѓу Република Македонија и САД.

Родени:

1729  Катерина Велика — руска императорка (по новиот календар 2 мај) († 1796).
1816  Шарлота Бронте — англиска писателка († 1855).
1828  Иполит Адолф Тен — француски историчар.
1923  Цвета Котевска — македонски преведувач.
1926  Елизабета II — кралица на Обединетото Кралство.
1947  Иги Поп — американски рок-пејач.
1954  Маја Оџаклиевска — македонска пејачка.
1963  Шефшет Адеми — македонски судија.
1971  Анвар ал Авлаки — член на Ал-Каеда.
1972  Северина Вучковиќ — хрватска пејачка.
1980  Гао Ји — кинеска кану-спринтерка.

Починале:

1073  Александар II — римски папа.
1509  Хенри VIIкрал на Англија.
1825  Јохан Фридрих Пфаф — германски математичар, професор на Карл Фридрих Гаус.
1910  Марк Твен — американски писател, еден од најголемите хумористи на своето време.
1915  Спиридон Михајлов — полковник во бугарската армија.
1980  Александар Опарин — руски биохемичар.
1991  Дургут Едиповски — македонски висок функционер.
2010  Хуан Антонио Самаранч — поранешен претседател на Меѓународниот олимписки комитет.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември