7 април

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< април >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

7 април е 97-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (98-и во престапна година). Остануваат 268 денови до крајот на годината.

Настани:

529  Во Константинопол бил издаден првиот нацрт на Јустинијановиот законик — кодификација на царските закони од II век до тогаш.
1348  Во Прага е основан Карловиот универзитет, прв во централниот дел на Европа.
1795  Франција го усвоила метарот како основна мерка за должина.
1906  Вулканот Везув избувнал и го уништил градот Неапол во Италија.
1939  Втора светска војна: Фашистичка Италија започнала инвазија врз Албанија.
1945  Втора светска војна: Американските авиони го потопија најголемиот јапонски воен брод „Јамато“.
1947  Умре американскиот автомобилски магнат Хенри Форд. Првите „бензински кочии“ ги конструирал во 1896 година, а од 1899 го започнал производството на автомобили.
1948  Во рамки на Обединетите Нации, основана е Светската здравствена организација.
1953  Даг Хамаршелд, шведски дипломат, е избран за генерален секретар на Обединетите нации.
1963  Усвоен е новиот устав на Југославија, со кој таа се преименува во Социјалистичка Федеративна Република Југославија (СФРЈ), а Јосип Броз Тито е прогласен за доживотен претседател.
2012  Џојс Банда станува првата жена-претседател на Малави.

Родени:

1804  Саломон Милер — германски природонаучник.
1915  Били Холидеј — американска џез пејачка.
1920  Рави Шанкариндиски класичен музичар.
1939  Френсис Форд Копола — американски режисер.
1944  Герхард Шредер — германски канцелар.
1964  Расел Кроу — новозеландски актер.
1985  Џек Бауер — новозеландски велосипедист.
1987  Патрик Греч — германски велосипедист.
1990  Џорџ Бенет — новозеландски велосипедист.

Починале:

1498  Шарл VIIIФранцуски крал од династијата Валоа.
1614  Ел Греко — шпански сликар со грчко потекло.
1789  Абдул Хамид Iсултан на Отоманската империја.
1947  Хенри Форд — американски претприемач, основач на претпријатието „Форд“.
1985  Карл Шмит — влијателен германски политички теоретичар.
1953  Димитар Влахов — македонски револуционер, политичар и публицист.
1968  Џими Кларк — шкотски автомобилист.

Празници:

Знамето на Светската здравствена организација
Светски ден на здравјето
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември