Меѓународен олимписки комитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Меѓународен Олимписки Комитет

Знаме на МОК
Кратенка МОК
Основана 23 јуни 1894
Тип Движење
Цел Промоција на олимпизмот ширум светот и водство на олимпиското движење.
Седиште Лозана, Швајцарија
Членство 205 национални олимписки комитети
Службени јазици француски, англиски
Претседател Томас Бах
Мреж. место olympic.org

Меѓународниот Олимписки Комитет (МОК) (англиски: International Olympic Committee, француски: Comité International Olympique) е организација со седиште во Лозана, Швајцарија основана од Пјер де Кубертен во 1894., со цел преку Олимписките игри да се промовира меѓународниот спорт и мирот во светот. Денес МОК има 205 членки - национални олимписки комитети кои ги претставуваат своите земји во Движењето.

Седиштето на МОК во Лозана, Швајцарија, во март 2004 година

МОК ги организира модерните Олимписките игри во лето и во зима, на секои четири години. Првите Летни Олимписки игри се одржале во Атина во 1896, а првите Зимски Олимписки игри се одржале во Шамони во 1924. Од 1992., летните и зимските игри се одржуваат наизменично на 2 години.

Поврзано[уреди | уреди извор]