29 април

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< април >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

29 април е 119-иот ден во годината според григоријанскиот календар (120-и во престапна година). Остануваат 246 денови до крајот на годината.

Настани:

1429  Јованка Орлеанка на чело на неколку стотици Французи ги победи англиските освојувачи и го зазеде градот Орлеан.
1672  Луј XIV извршил инвазија на Холандија.
1945  Втора светска војна: Германските окупациски сили во Италија безусловно капитулирале пред Сојузниците.

Втора светска војна: Адолф Хитлер се венчал со својата долгогодишна партнерка Ева Браун во бункерот во Берлин. Следниот ден двајцата се самоубиле.

Втора светска војна: Војската на САД го ослободила концентрациониот логор Дахау.

1968  МјузиклотКоса“ - репрезентативно дело на хипи-движењето и пацифизмот премиерно е прикажан на Бродвеј во Њујорк, САД.
1997  Во Луксембург, Република Македонија и Европската унија ја потпишаа спогодбата за соработка.
1999  При бомбардирањето на НАТО на СР Југославија, урната е највисоката зграда во земјата - телевизиската кула (203 м) на планината Авала, близу до Белград.
2005  Сирија целосно се повлекла од Либан, окончувајќи ја 29-годишната окупација.
2011  Венчавка на принцот Вилијам и неговата долгогодишна партнерка Кејт Мидлтон.

Родени:

1769  Артур Велсли Велингтон — британски генералисимус од Наполеонските војни.
1899  Алдо Нади — италијански мечувалец.
1947  Владимир Милчин — македонски режисер.
1984  Михал Голаш — полски велосипедист.
1989  Александар Маренич — руски фудбалер.

Починале:

1980  Алфред Хичкок — британски филмски режисер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември