8 април

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Април 2014 8 април е 98-иот ден во годината според григоријанскиот календар (99-и во престапна година). Остануваат 267 денови до крајот на годината.

Настани:

1513  Шпанскиот истражувач Хуан Понсе де Леон ја открил Флорида и ја прогласил за Шпански посед. Во 1819. Шпанија ја продала Флорида на САД за 5 милиони УСД и ветување дека ќе се откажат од претензии кон Тексас.
1820  Милоска Венера е откриена на островот Милос во Грција и станала првостепена атракција кога била изложена во Лувр во Франција, иако некои не ја делеле воодушевеноста, на пример Пјер Огист Реноар рекол дека „потсетува на голем џандар“.
1904  Франција и Обединетото Кралство потпишале „Срдечен сојуз“, предвесник на Антантата која била воен сојуз во текот на Првата светска војна и Втората светска војна, и крај на долговековните војни помеѓу двете земји.
1971  Во Лондон почна Првиот конгрес на Ромите кој траеше до 11 април. По тој повод Организацијата на обединетите нации го прогласи 8 април за Светски ден на Ромите.
1993  Со акламација во Генералното собрание на ОН, Република Македонија е примена како 181 рамноправна членка на Организацијата на обединетите нации под името „Поранешна Југословенска Република Македонија“.
1995  Република Македонија и Сојузна Република Југославија воспоставија дипломатски односи.

Родени:

1784  Дионисио Агуадо, шпански класичен гитарист и композитор од времето на романтизмот († 1849).
1870  Анастас Лозанчев, Македонски револуционер († 1945).
1909  Круме Кепески, македонски педагог, лингвист, преведувач, собирач на македонски народни умотворби, граматичар, автор на првата македонска граматика († 1988).
1911  Емил Чоран, романски философ и есеист († 1995).
1938  Кофи Анан, седми генерален секретар на ООН, добитник на Нобеловата награда за мир во 2001.

Починале:

1848  Гаетано Доницетииталијански оперски композитор, романтичар, творец на музика, полна со драмска динамика.
1973  Пабло Пикасо — шпанско-француски сликар, еден од најголемите светски уметници.
2013  Маргарет Тачер — прва жена премиер на Велика Британија, наречена „Железната леди“.

Празници:

Светски ден на Ромите
Роденден на Буда во Јапонија.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември