2 април

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< април >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

2 април е 92-иот ден во годината според григоријанскиот календар (93-и во престапна година). Остануваат 273 денови до крајот на годината.

Настани:

Опсада на Константинопол — слика од 1499 г.
1453  Во понеделник (втор ден на Велигден) на 2 мај Мехмед II Освојувачот ја започнува опсадата на Константинопол. Градот ќе падне во рацете на османлиите на 29 мај истата година.
1792  Озаконет е доларот како парична единица во САД.
1975  Завршена е кулата „CN Tower“ во Торонто, Канада која во тоа време била највисоката градба на светот со 533,33 метри.
1982  Аргентина извршила инвазија на Фолкландските Острови што го означил почетокот на Фолкландската војна помеѓу Обединетото Кралство и Аргентина. Војната завршила по два и пол месеци, на 14. јуни истата година со пораз на Аргентина и повлекување од островите.

Родени:

Карло Велики од Албрехт Дирер (1512)
Ѓорѓи Здравев
742  Карло Велики — франкиски крал и император.
1527  Абрахам Ортелиус — белгиски картограф и географ.
1725  Џакомо Казанова — италијански авантурист, писател и најпознат заводник во историјата.
1805  Ханс Кристијан Андерсен — дански баснописец.
1827  Вилијам Холман Хант — англиски предрафаелитски сликар.
1840  Емил Зола — француски писател, творец и најизразит претставник на натуралистичкиот правец во книжевноста.
1841  Клеман Адер — француски инженер и пронаоѓач.
1882  Јани Воденичаров — македонски револуционер.
1941  Ѓорѓи Здравев — македонски етнолог и костимограф.
1976  Игор Ѓузелов — македонски фудбалер.
1982  Марко Амелија — италијански фудбалски голман.
1982  Давид Ферер — шпански тенисер.

Починале:

Мише Развигоров во 1918 г.
1791  Оноре Габриел Мирабо — француски политичар и државник.
1872  Семјуел Морзе — северноамерикански сликар и пронаоѓач.
1905  Цено Куртев — бугарски подофицер.
1907  Мише Развигоров — македонски револуционер.
2005  Карол Војтила — римокатолички свештеник, кој под името Јован Павле Втори во 1978 година, по 455 години, стана првиот папа кој не потекнува од Италија.
2008  Јозо Т. Бошковски - Јон — македонски поет.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември