Пермет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пермет
Град-Општина
Пермет is located in Албанија
Пермет
Пермет
Координати: 39°40′N 20°11′E / 39.667°СГШ 20.183°ИГД / 39.667; 20.183Координати: 39°40′N 20°11′E / 39.667°СГШ 20.183°ИГД / 39.667; 20.183
Држава Албанија
ОбластЃирокастро
Надм. вис.246 м
Население (2001)
 • Вкупно7.717
Часовен појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
ЗИП код9705
Повик. бр.0891
Регистарски табличкиSR

Пермет (албански: Përmeti; грчки: Πρεμετή[1]) е град во Албанија. Насечението на градот изнесува 7.717. Низ него минува реката Вјоса.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bugajski, J. Political Parties of Eastern Europe: A Guide to Politics in the Post-Communist Era. M.E. Sharpe, p.682. [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]