Михаил Јурјевич Лермонтов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Михаил Јурјевич Лермонтов.

Михаил Јурјевич Лермонтов (руски: Михаил Юрьевич Лермонтов) (5 октомври по стар стил, 1814 &ndash 27 јули 1841) е руски романтичарски писател и поет, понекогаш нарекуван и „поетот од Кавказ“. Тој бил најважната личност во руската поетика од смртта на Александар Пушкин до неговата која се случила четири години подоцна, на возраст од 26 години, како резултат на дуел (исто како Пушкин). Во една од неговите најпознати поеми, напишана на 1 јануари, 1840, тој ги опишал своите интонации како "железен верс потопен во горчина и омраза".

За време на неговиот живот, Лермонтов објавил само една збирка на поеми (1840). Три тома, од кои многу уништени од цензурата, биле објавени една година по неговата смрт. Неговите кратки поеми варираат од патриотски мотиви, како Татковина, до пантеистичка глорификација на живата природа (на пример, Јас одам надвор на патот сам...).