Сезар Франк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сезар Франк, фотографија од Пјер Пети

Сезар Франк (10 декември 1822 - 8 ноември 1890), француски композитор од белгиско потекло, оргулар, еден од најголемите творци во француската музика во 19 век[1],[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „César Franck“. Архивирано од изворникот на 2021-02-18. Посетено на 2021-02-03.
  2. César Franck The “Pater Seraphicus” of modern French music