Жан-Батист-Камиј Коро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жан Батист Камиј Коро
Jean-Baptiste-Camille Corot c1850.png
1850г.
Роден(а)Жан Батист Камиј Коро
{{|16|7|1796|}}
Париз
Починал(а){{|22|2|1875|}}
Париз
НационалностФранцузин
Познат(а) поСликање

Жан Батист Камиј Коро (франц. Jean-Baptiste Camille Corot, Париз, 16. јули 1796 — 22. февруари 1875) бил француски сликар. Со сликарството почнува да се занимава уште од 1822, инсписриран од делата на Клод Лорен и Никола Пусен. Повеќе пати патаувал во Италија каде што сликал понoрама на Рим и многубројни претстави на пејсаж. Бил поврзан со уметниците од Барбизонското училиште го ублажувал нивниот реализам внсувајќи митолошки и алегоријски елементи на сликите. Неговите подоцнежни слики на кои се застапени скали во сите тонови претставува импресионизам. Неговиот опис зафаќа околу 2000 слики , 300 цртежи и десетина графички листови. Коро е сликар за кој неговите пријатели го нарекувале „кралот на пејсажот“ заради неговиот живот. Иако никогаш не го прифаќал мислењето на импресионистите, верува дека тој прв го ослободил францускиот пејсаж од некласичните канони и го отворил патот кон уметноста за новите епохи. Најчесто работел во шуми фонтенбло која била рај за сликарите во тоа време, поготово за барбизонците. На сликите Коро не се осмелува да ја наслика природата каква што е туку само неговиот отпечаток за неа, користејќи ги нејзините облици и нијансли помагајќи од страна на неговите желби да го изрази своето поетично расположение. Бил сликар на широките, светските хоризонти кои дотогаш биле прикриени со магла и од светлото небо од каде што се гледа неговото чуство кое било искрено и полно со живот.