Алесандро Манцони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алесандро Манцони
Алесандро Манцони

Алесандро Манцони (италијански: Alessandro Manzoni, 7 март 178522 мај 1873)[1] — италијански писател[2] кој се смета за еден од најголемите лирски поети на италијанскиот романтизам и еден од најзначајните европски поети од XIX век.

Творештво[уреди | уреди извор]

Според Гете, Манцони е роден поет, а единствениот негов недостаток е тоа што не бил свесен за сопствените поетски квалитети и за она што произлегува од нив. Манцони премногу ја ценел историјата и поради тоа, во своите драми секогаш ставал објасненија за да покаже дека им останал верен на историските подробности, заборавајќи дека, иако неговите факти се историски, неговите ликови не се. Токму оваа опседнатост со историјата Гете ја сметал за главниот недостаток во делата на Манцони.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1.  Една или повеќе речениците пред наводов вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, ed. (1911) "Manzoni, Alessandro Francesco Tommaso Antonio" Енциклопедија Британика 17 (XI ed.) Cambridge University Press стр. 626–627 
  2.  "Alessandro Manzoni". Католичка енциклопедија. Њујорк: Роберт Еплтон. 1913. 
  3. J. P. Ekerman, Razgovori sa Geteom: Poslednjih godina njegova života. Rad, Beograd, 1960, стр. 65 и 67.