Прејди на содржината

Жан Пол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јохан Пол Фридрих Рихтер
Портрет на Жан Пол од страна на Хенрих Пфенингер (1798)
Роден/аЈохан Пол Фридрих Рихтер
21 март 1763(1763-03-21)
Вунзидел, Свето Римско Царство
Починат/а14 ноември 1825(1825-11-14) (возр. 62)
Бајројт, Германски Сојуз
ПсевдонимЖан Пол
Занимањероманописец
Националностгерманец
Апсолвент наУниверзитет во Лајпциг
Период1783–1825
Жанрхумористични романи и приказни
Предметобразование, политика
Книжевно движењеромантизам
Значајни награди
Универзитет во Хејделберг (1817)

Жан Пол (роден Јохан Пол Фридрих Рихтер; 21 март 1763 - 14 ноември 1825) — германски романтичар, најпознат по неговите хумористични романи и приказни. Од 1793 година го користел книжевниот псевдоним Жан Пол. Сите романи кои ги создал во тој период наишле на голем одзив на публиката и на позитивни критики. Најамбициозниот роман „Титан“ го објавил во 1801-02. За делата на Жан Пол карактеристична е неправилната структура, фантазијата, љубовта спрема природата, религиозноста и емотивноста. Рихтер во Вајмар се спријателил со Хердер, но не успеал да се приближи во кругот на Гете и Шилер кои го презирале неговиот пристап кон книжвеноста. Од 1804 година со сопругата живеел среќен и мирен живот во Бајројт.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]