Универзитет во Лајпциг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Главната зграда на Универзитетот во 1917 година, која била демолирана во 1968 година од страна на социјалистичката администрација

Универзитетот во Лајпциг се наоѓал во Германија и бил еден од најстарите универзитети во Европа. Тој бил основан на 2 декември 1409 година отприлика опфатила четири факултети.Славните студенти на овој универзитет се: Готфрид Вилхелм Лајбниц, Јохан Волфганг Гете, Фридрих Ниче, Рихард Вагнер, Ангела Меркел и деветте добитници на Нобелова награда.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]