Крушево (Серско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Крушово)
Прејди на: содржини, барај
Крушево
Крушево се наоѓа во Грција
Крушево
Крушево (Грција)
Поглед на Крушево
Црквата „Свети пророк Илија“ во Крушево

Крушево или Крушово (грч. Αχλαδοχώρι) е село во Егејска Македонија. Населението брои 1.208 жители.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]