Крушевска Река (Егејска Македонија)

Координати: 41°28′34″N 24°33′24″E / 41.4760° СГШ; 24.5567° ИГД / 41.4760; 24.5567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крушевска Река
Αχλαδόρεμα
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајБерско, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоРодопи
 • координати41°33′50″N 24°31′34″E / 41.5640° СГШ; 24.5261° ИГД / 41.5640; 24.5261
Устие 
 • место
Лештенска Река
 • координати
41°28′34″N 24°33′24″E / 41.4760° СГШ; 24.5567° ИГД / 41.4760; 24.5567
Особености на сливот
Крушевска Река (Егејска Македонија) во рамките на Бук (општина)
извор
утока

Крушевска Река или Крушовица (грчки: Αχλαδόρεμα, Ахладорема; до 1969 г. Κρουσοβίτης, Κρούσοβο Ρέμα[1]) — река во Драмско, Егејска Македонија, десна притока на Лештенска Река.[2][3]

Реката извира под името Вангелина Река на границата со Бугарија, јужно под граничната пирамида бр. 130. Тече на југ излегува во мала котлина, во која се наоѓа поранешното село Крушево. Продолжува на југ и веднаш по стариот Крушевски мост се влева во Лештенска Река.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Διατάγματα. Β. Διάταγμα ΥΠ' Αριθ. 12. Περὶ μετονομασίας συνοικισμὤν, κοινοτήτων καὶ θέσεων“ (PDF). Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος. Εν Αθήναις: Ἐκ τοῦ Εθνικού Τυπογραφείου. Τεύχος Πρώτον (Αριθμός Φύλλου 3): 21. 1969. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)
  2. 2,0 2,1 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“
  3. 3,0 3,1 Lekáni GSGS (Series); 4439. 1st ed. Lambert conical orthomorphic spheroid Bessel proj. Prime meridians: Greenwich and Athens. "Reproduced from M.D.R. London: War Office. 1944. Text "610/10395." In collections: Greece 1:100k Topographic Maps. Digital Archive McMaster University " ignored (help)