Прејди на содржината

Крушевски мост

Координати: 41°28′36.5″N 24°33′24.2″E / 41.476806° СГШ; 24.556722° ИГД / 41.476806; 24.556722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крушевски мост
Γέφυρα του Κρούσοβου
Координати41°28′36.5″N 24°33′24.2″E / 41.476806° СГШ; 24.556722° ИГД / 41.476806; 24.556722
ПреминуваКрушевска Река
МестоКрушево, Драмско, Егејска Македонија
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Распони1
Местоположба
Карта

Крушевски мост (грчки: Γέφυρα Αχλαδιών; до 1969 г. Γέφυρα του Κρούσοβου) — стар камен мост кај поранешното село Крушево, Драмско, Егејска Македонија.

Мостот ја преминува Крушевска Река, веднаш пред нејзиното влевање во Лештенска Река, во југоисточните Родопи.[1] Има еден лак.[2]

Во 1969 г. името на мостот е сменето во Гефира Ахладион (Γέφυρα Αχλαδιών).[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“
  2. „Ρέμα Φαρασινού – Φρακτό“. Ανεβαίνοντας εκδόσεις. 07-12-2017. Посетено на 7 март 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. „Διατάγματα. Β. Διάταγμα ΥΠ' Αριθ. 12. Περὶ μετονομασίας συνοικισμὤν, κοινοτήτων καὶ θέσεων“ (PDF). Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος. Εν Αθήναις: Ἐκ τοῦ Εθνικού Τυπογραφείου. Τεύχος Πρώτον (Αριθμός Φύλλου 3): 21. 1969. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)