Штиценгрин

Координати: 50°32′4″N 12°31′34″E / 50.53444° СГШ; 12.52611° ИГД / 50.53444; 12.52611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штиценгрин
Куќа во барокен стил
Куќа во барокен стил
Куќа во барокен стил
Штиценгрин во рамките на Германија
Штиценгрин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Месни единици 3
Градоначалник Биргит Рајхел (ДХС)
Основни податоци
Површина 28,36 км2
Надм. височина 584 м
Население 3.104 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 08328
Повик. бр. 037462
Портал www.stuetzengruen.de
Местоположба на Штиценгрин во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°32′4″N 12°31′34″E / 50.53444° СГШ; 12.52611° ИГД / 50.53444; 12.52611

Штиценгрин (германски: Stützengrün) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Штиценгрин се наоѓа во Рудните Планини на самата граница со Фогтланд. Во Штиценгрин се наоѓа потокот Вајсбах, кој се влева во вештачкото езеро Ајбеншток.

Геологија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на ридското плато Албеншток од турмалин-гранит и достигнува висина од 570 до 680 метри надморска височина.

Составни делови[уреди | уреди извор]

Покрај именуваната општина Штиценгрин, општинската област исто така ја сочинуваат и селата Хундсхибел и Лихтенау.

Историја[уреди | уреди извор]

Развој на бројките на население (31 декември):

 • 1971 - 2.863
 • 1998 - 4.092
 • 1999 - 4.085
 • 2000 - 4.004
 • 2001 - 3.976
 • 2002 - 3.981
 • 2003 - 3.941
 • 2004 - 3.842
 • 2005 - 3.806
 • 2006 - 3.771
Извор од 1998: Statistisches Landesamt des Freistaates Sachsen

Политика[уреди | уреди извор]

Дел од општината, Хундсхибел

На изборите во 2005, CDU освоила најмногу гласови. Целосните изборни резултати биле следниве:

Партија Прв круг Втор круг
CDU 45,6% 39,4%
SPD 21,4% 21,1%
Die Linke. 16,5% 17,1%
FDP 8,3% 12,2%
Зелени 1,4% 2,3%
NPD 2,9% 3,7%

Избор за градоначалник 2007[уреди | уреди извор]

На изборите за градоначалник на 2 септември 2007, Bürgermeisterin Биргит Рајхел (CDU) била избрана повторно со 99,3 од гласовите. Излезноста на гласачите била 48,3%.

Култура и знаменитости[уреди | уреди извор]

На Куберг

Сместена на сојузниот автопат 169, кој поминува низ општината, е Bauernbarockkirche („Барокна фармерска црква“), изградена во 1701 и сега заштитен споменик, со нејзиниот олтар и 130-годишните оргули.

Други знаменитости во општината е 795-метри високиот Куберг („Кравја планина“) со кулата Prinz-Georg-Turm, која овозвожува поглед на соседните општини. Исто така, патеката Bergwiesenerlebnispfad во самата планина овозможува прошетка низ недопрената вегетација и низ повеќе замоци.

Економија и инфраструктура[уреди | уреди извор]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Штиценгрин се наоѓа на сојузниот автопат 169. До 1970-тите, општинаа била поврзана со железница со пругата со тесен колосек, која водела од Вилкау-Хаслау до Карлсфелд. Во 1997, делот за Шенхајде бил обновен и поставен како музеј.

Образование[уреди | уреди извор]

Во Штиценгрин се наоѓа основно училиште на Schulstraße, кое ги задоволува потребите на општината.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]