Јансдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јансдорф
Црква во Јансдорф
Црква во Јансдорф
Црква во Јансдорф
Грб на Јансдорф
Јансдорф во рамките на Германија
Јансдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Месни единици 4
Градоначалник Карстен Михаелис (ДХС)
Основни податоци
Површина 26,10 км2
Надм. височина 335 м
Население 5.450 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 209 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09387
Повик. бр. 03721 (Јансдорф)
0371 (Лојкерсдорф и Зајферсдорф)
037296 (Пфафенхајн)
Портал www.jahnsdorf-
erzgeb.de
Местоположба на Јансдорф во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°44′44″N 12°51′16″E / 50.74556° СГШ; 12.85444° ИГД / 50.74556; 12.85444Координати: 50°44′44″N 12°51′16″E / 50.74556° СГШ; 12.85444° ИГД / 50.74556; 12.85444

Јансдорф (германски: Jahnsdorf) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)