Беренштајн

Координати: 50°29′53″N 13°1′38″E / 50.49806° СГШ; 13.02722° ИГД / 50.49806; 13.02722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Беренштајн
Железничка пруга кај Беренштајн
Железничка пруга кај Беренштајн
Железничка пруга кај Беренштајн
Грб на Беренштајн
Беренштајн во рамките на Германија
Беренштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Беренштајн
Градоначалник Бернд Шлегел
Основни податоци
Површина 5,45 км2
Надм. височина 713 м
Население 2.288 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 420 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09471
Повик. бр. 037347
Портал www.baerenstein-erzgebirge.de
Местоположба на Беренштајн во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°29′53″N 13°1′38″E / 50.49806° СГШ; 13.02722° ИГД / 50.49806; 13.02722

Беренштајн (германски: Bärenstein) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)