Рашау-Маркерсбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рашау-Маркерсбах
Административна зграда во Рашау-Маркерсбах
Административна зграда во Рашау-Маркерсбах
Рашау-Маркерсбах во рамките на Германија
Рашау-Маркерсбах
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Основни податоци
Површина 39,52 км2
Надм. височина 420−830 м
Население 4.948 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 125 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 08352
Повик. бр. 03774
Портал www.markersbach.de
Местоположба на Рашау-Маркерсбах во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Координати 50°31′56″N 12°52′17″E / 50.53222° СГШ; 12.87139° ИГД / 50.53222; 12.87139Координати: 50°31′56″N 12°52′17″E / 50.53222° СГШ; 12.87139° ИГД / 50.53222; 12.87139

Рашау-Маркерсбах (германски: Raschau-Markersbach) — општина во округот Рудни Планини во Саксонија, Германија. Била создадена на 1 јануари 2008 година со спојување на поранешните општини Маркерсбах и Рашау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)