Обервизентал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обервизентал
Поглед на Обервизентал
Поглед на Обервизентал
Поглед на Обервизентал
Грб на Обервизентал
Обервизентал во рамките на Германија
Обервизентал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градоначалник Мирко Ернст
Основни податоци
Површина 39,98 км2
Надм. височина 914 м
Население 2.055 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09484
Повик. бр. 037348
Портал www.oberwiesenthal-kurort.de
Местоположба на градот Обервизентал во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°25′9″N 12°58′15″E / 50.41917° СГШ; 12.97083° ИГД / 50.41917; 12.97083Координати: 50°25′9″N 12°58′15″E / 50.41917° СГШ; 12.97083° ИГД / 50.41917; 12.97083

Обервизентал (германски: Oberwiesenthal) — град и скијачки центар во округот Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на Рудните Планини, на границата со Чешка, 19 километри јужно од Анаберг-Буххолц и 23 километри североисточно од Карлови Вари. На 914 метри надморска височина, тој е највисокиот град во Германија[2]. Олимпискиот и светскиот златен медалист во скијачки скокови Јенс Вајсфлог се натпреварувал за Трактор Овервизентал и Обервизенталер.

Фихтелбергшанцен
Панорамски поглед на Обервизентал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Службена страница на градот (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]