Шајбенберг

Координати: 50°32′27″N 12°54′45″E / 50.54083° СГШ; 12.91250° ИГД / 50.54083; 12.91250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шајбенберг
Црква во Шајбенберг
Црква во Шајбенберг
Црква во Шајбенберг
Грб на Шајбенберг
Шајбенберг во рамките на Германија
Шајбенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градоначалник Волфганг Андерски
Основни податоци
Површина 9,01 км2
Надм. височина 600−800 м
Население 2.054 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 228 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09481
Повик. бр. 037349
Портал www.scheibenberg.de
Местоположба на градот Шајбенберг во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°32′27″N 12°54′45″E / 50.54083° СГШ; 12.91250° ИГД / 50.54083; 12.91250

Шајбенберг (германски: Scheibenberg) — град во округот Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на Рудните Планини, 8 километри југозападно од Анаберг-Буххолц и 9 километри источно од Шварценберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]