Таненберг (Саксонија)

Координати: 50°36′24″N 12°56′57″E / 50.60667° СГШ; 12.94917° ИГД / 50.60667; 12.94917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Таненберг
Црква во Таненберг
Црква во Таненберг
Црква во Таненберг
Грб на Таненберг
Таненберг (Саксонија) во рамките на Германија
Таненберг (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Гајер
Месни единици 2
Градоначалник Кристоф Нојберт (независен)
Основни податоци
Површина 7,94 км2
Надм. височина 470−620 м
Население 1.079 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 136 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09468
Повик. бр. 03733
Портал www.gemeinde-tannenberg.de
Местоположба на Таненберг во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°36′24″N 12°56′57″E / 50.60667° СГШ; 12.94917° ИГД / 50.60667; 12.94917

Таненберг (германски: Tannenberg) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)