Нидердорф (Саксонија)

Координати: 50°43′34″N 12°47′15″E / 50.72611° СГШ; 12.78750° ИГД / 50.72611; 12.78750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нидердорф
Административна зграда во Нидердорф
Административна зграда во Нидердорф
Административна зграда во Нидердорф
Грб на Нидердорф
Нидердорф (Саксонија) во рамките на Германија
Нидердорф (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Штолберг
Градоначалник Роланд Липман
Основни податоци
Површина 13,03 км2
Надм. височина 400 м
Население 1.310 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 101 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09366
Повик. бр. 037296
Портал www.niederdorf-erzgebirge.de
Местоположба на Нидердорф во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°43′34″N 12°47′15″E / 50.72611° СГШ; 12.78750° ИГД / 50.72611; 12.78750

Нидердорф (германски: Niederdorf) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)