Бокау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бокау
Црква во Бокау
Црква во Бокау
Грб на Бокау
Бокау is located in Германија
Бокау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градоначалник Зигфрид Бауман
Основни податоци
Површина 19,15 км2
Надм. височина 450−550 м
Население 2.200 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 08324
Повик. бр. 03771
Портал www.bockau.de
Местоположба на Бокау во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Координати 50°33′0″N 12°42′0″E / 50.55000° СГШ; 12.70000° ИГД / 50.55000; 12.70000Координати: 50°33′0″N 12°42′0″E / 50.55000° СГШ; 12.70000° ИГД / 50.55000; 12.70000

Бокау (германски: Bockau) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Општината е позната по одгледување и истражување на билки. Ова се должи на неговото вековно одгледување на ангеликата, чии корени се користат за правење ликери. Бокау е исто така познат и под прекарот Wurzelbucke (Wurzel на германски е „корен“).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)