Дојчнојдорф

Координати: 50°36′11″N 13°27′46″E / 50.60306° СГШ; 13.46278° ИГД / 50.60306; 13.46278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дојчнојдорф
Црква во Дојчнојдорф
Црква во Дојчнојдорф
Црква во Дојчнојдорф
Дојчнојдорф во рамките на Германија
Дојчнојдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Зајфен
Градоначалник Хајнц-Петер Хауштајн (СлДП)
Основни податоци
Површина 12,00 км2
Надм. височина 664 м
Население 970 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09548
Повик. бр. 037368
Портал www.deutschneudorf.de
Местоположба на Дојчнојдорф во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°36′11″N 13°27′46″E / 50.60306° СГШ; 13.46278° ИГД / 50.60306; 13.46278

Дојчнојдорф (германски: Deutschneudorf) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)