Прејди на содржината

Горнау

Координати: 50°45′31″N 13°2′13″E / 50.75861° СГШ; 13.03694° ИГД / 50.75861; 13.03694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горнау
Црква во Горнау
Црква во Горнау
Црква во Горнау
Грб на Горнау
Горнау во рамките на Германија
Горнау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Чопау
Месни единици 3
Градоначалник Јохана Фоглер (ДХС)
Основни податоци
Површина 19,87 км2
Надм. височина 420−470 м
Население 3.749 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 189 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09405, 09573
Повик. бр. 03725
Местоположба на Горнау во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°45′31″N 13°2′13″E / 50.75861° СГШ; 13.03694° ИГД / 50.75861; 13.03694

Горнау (германски: Gornau) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]