Кротендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кротендорф
Црква во Кротендорф
Црква во Кротендорф
Грб на Кротендорф
Кротендорф is located in Германија
Кротендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Месни единици 3
Градоначалник Бернд Рајнхолд
Основни податоци
Површина 36,46 км2
Надм. височина 650 м
Население 3.976 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09474
Повик. бр. 037344
Портал www.crottendorf-erzgebirge.de
Местоположба на Кротендорф во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Координати 50°31′N 12°57′E / 50.517° СГШ; 12.950° ИГД / 50.517; 12.950Координати: 50°31′N 12°57′E / 50.517° СГШ; 12.950° ИГД / 50.517; 12.950

Кротендорф (германски: Crottendorf) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)