Гросолберсдорф

Координати: 50°41′40″N 13°5′20″E / 50.69444° СГШ; 13.08889° ИГД / 50.69444; 13.08889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросолберсдорф
Поглед кон Гросолберсдорф
Поглед кон Гросолберсдорф
Поглед кон Гросолберсдорф
Грб на Гросолберсдорф
Гросолберсдорф во рамките на Германија
Гросолберсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Месни единици 3
Градоначалник Хенри Фројнд
Основни податоци
Површина 22,61 км2
Надм. височина 480 м
Население 2.773 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09432 09434 09429
Повик. бр. 037369, 03725 во Хондорф
Портал www.grossolbersdorf.de
Местоположба на Гросолберсдорф во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°41′40″N 13°5′20″E / 50.69444° СГШ; 13.08889° ИГД / 50.69444; 13.08889

Гросолберсдорф (германски: Großolbersdorf) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)