Штолберг

Координати: 50°42′30″N 12°46′42″E / 50.70833° СГШ; 12.77833° ИГД / 50.70833; 12.77833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штолберг
Гимназија Карл фон Бах
Гимназија Карл фон Бах
Гимназија Карл фон Бах
Грб на Штолберг
Штолберг во рамките на Германија
Штолберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Штолберг
Градски единици 7
Градоначалник Марсел Шмит (EB)
Основни податоци
Површина 38,82 км2
Надм. височина 464 м
Население 11.235 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 289 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09366
Повик. бр. 037296
Портал www.stollberg-erzgebirge.de
Местоположба на градот Штолберг во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°42′30″N 12°46′42″E / 50.70833° СГШ; 12.77833° ИГД / 50.70833; 12.77833

Штолберг (германски: Stollberg) — град во сојузната покраина Саксонија, во округот Рудни Планини. Се наоѓа 20 километри источно од Цвикау и 17 километри југозападно од Кемниц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]