Горнсдорф

Координати: 50°42′24″N 12°52′59″E / 50.70667° СГШ; 12.88306° ИГД / 50.70667; 12.88306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горнсдорф
Црква во Горнсдорф
Црква во Горнсдорф
Црква во Горнсдорф
Грб на Горнсдорф
Горнсдорф во рамките на Германија
Горнсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Ауербах
Градоначалник Моника Кунерт (ДХС)
Основни податоци
Површина 4,18 км2
Надм. височина 502 м
Население 1.897 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 454 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09390
Повик. бр. 03721
Портал www.gornsdorf.de
Местоположба на Горнсдорф во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°42′24″N 12°52′59″E / 50.70667° СГШ; 12.88306° ИГД / 50.70667; 12.88306

Горнсдорф (германски: Gornsdorf) — општина во округот Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)