Лаутер-Бернсбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лаутер-Бернсбах
Панорама на Лаутер
Панорама на Лаутер
Панорама на Лаутер
Грб на Лаутер-Бернсбах
Лаутер-Бернсбах во рамките на Германија
Лаутер-Бернсбах
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градски единици 3
Градоначалник Томас Кунцман (независен)
Основни податоци
Површина 30,31 км2
Надм. височина 480−580 м
Население 8.524 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 281 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 08312, 08315
Повик. бр. 03771, 03774
Портал www.lauter-bernsbach.de
Местоположба на градот Лаутер-Бернсбах во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°34′N 12°45′E / 50.567° СГШ; 12.750° ИГД / 50.567; 12.750Координати: 50°34′N 12°45′E / 50.567° СГШ; 12.750° ИГД / 50.567; 12.750

Лаутер-Бернсбах (германски: Lauter-Bernsbach) — град во округот Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Бил создаден на 1 јануари 2013 година со спојување на поранешниот град Лаутер и општината Бернсбах.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]