Лугау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лугау
Поглед на Лугау
Поглед на Лугау
Грб на Лугау
Лугау is located in Германија
Лугау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Општ. заед. Лугау
Градоначалник Рајнер Унфрид (ДХС)
Основни податоци
Површина 22,2 км2
Надм. височина 400 м
Население 8.005 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 361 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09385
Повик. бр. 037295
Портал www.lugau-erzgebirge.de
Местоположба на градот Лугау во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Координати 50°44′18″N 12°44′47″E / 50.73833° СГШ; 12.74639° ИГД / 50.73833; 12.74639Координати: 50°44′18″N 12°44′47″E / 50.73833° СГШ; 12.74639° ИГД / 50.73833; 12.74639

Лугау (германски: Lugau) — град во округот Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 17 километри источно од Цвикау и 17 километри југозападно од Кемниц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]