Волкенштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волкенштајн
Градското собрание на Волкенштајн
Градското собрание на Волкенштајн
Грб на Волкенштајн
Волкенштајн во рамките на Германија
Волкенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Рудни Планини
Градски единици 10
Градоначалник Гунтрам Пецолд
Основни податоци
Површина 30,51 км2
Надм. височина 553 м
Население 3.886 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ERZ
Пошт. бр. 09429
Повик. бр. 037369
Портал www.stadt-wolkenstein.de
Местоположба на градот Волкенштајн во рамките на округот Рудни Планини
Карта
Координати 50°39′16″N 13°4′29″E / 50.65444° СГШ; 13.07472° ИГД / 50.65444; 13.07472Координати: 50°39′16″N 13°4′29″E / 50.65444° СГШ; 13.07472° ИГД / 50.65444; 13.07472

Волкенштајн (германски: Wolkenstein) — град во округот Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа во Рудните Планини, на реката Чопау, 22 километри југоисточно од Кемниц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg Волкенштајн на Ризницата ?
  • Официјална страница (германски)
  • Волкенштајн во дигиталниот историски именик на места во Саксонија (Digitalen Historischen Ortsverzeichnis von Sachsen)
  • Хут во дигиталниот историски именик на места во Саксонија (Digitalen Historischen Ortsverzeichnis von Sachsen)
  • Колау во дигиталниот историски именик на места во Саксонија (Digitalen Historischen Ortsverzeichnis von Sachsen)